Pryč s jednorázovými kelímky, z rCupu chutná káva lépe

Představ si to množství papírových kelímků, které se během Tvé kávomilecké kariéry nastřádaly jen proto, že sis nápoj potřeboval odnést s sebou. Vzniklý odpad se bude rozkládat až 20 let, v našich končinách je totiž zatím nerecyklovatelný. Borci z Británie naštěstí přišli s nápadem, kudy z kelímkové pohromy ven. Vyrobili rCup, opakovaně použitelný kelímek z vytříděných jednorázových kávových kelímků, které už tím pádem nikdy potřebovat nebudeš.

Nehledej v tom žádný extrémní ekologický aktivismus. Na kondici planety a lidstva mi sice záleží, ale v merku mám hlavně blaho mých drahých kávomilců. A protože si i my s Bobinou často bereme kávu na cesty, pochůzky po městě nebo procházku parkem, přirozeně řešíme i téma, z čeho „coffee-to-go“ (neboli hezky česky „kávu s sebou“) pijeme.

Předání rCupu mezi baristou a zákazníkem

Stopka jednorázovým kelímkům

Pokud nemáš vlastní hrníček, odneseš si z kavárny kávu s sebou v jednorázovém, rádoby papírovém kalíšku s plastovým víčkem. Nejenže často pekelně pálí (takže Ti barista pro jistotu dá kelímky rovnou dva a stejně si spálíš pusu při prvním usrknutí skrz víčko), ale jejich vnitřek je potažený tenoučkou vrstvou polyetylenu. Tuhle směs materiálů v České republice zatím neumíme recyklovat a jeden takový nevinný kelímek se rozkládá až 20 let. A teď se drž. Podle statistik jich lidstvo denně spotřebuje 2,25 miliardy!

Zapracuj se mnou na snížení toho strašidelného čísla. Dej stopku nerecyklovatelným kelímkům. Nejenže si nemůžeš být jistý, co se z nich do horkého nápoje louhuje, často taky negativně ovlivňují chuť kávy. Na trhu je spousta alternativ, třeba od firem KeepCup či Bamboo Cup. A k nim nyní přibyl rCup, který je, jako jediný, částečně vyroben z použitých jednorázových kelímků a sám se dá dále recyklovat. Výhod je ale mnohem víc…

Kelímek podle gusta milovníků kávy

Zamiluješ si ho, než řekneš kafe. Protože právě na kafe a především lidi, kteří ho pijí, mysleli designéři z Velké Británie při navrhování rCupu. Na vývoji se podíleli profíci z řad světových baristů či majitelů vyhlášených kaváren.

Víčko rCupu má speciální mechanismus. Nejen, že díky němu zvládneš pohárek otevřít jednou rukou, ale neochudí tě ani o kávovou vůni. Ta totiž z velké části ovlivňuje celkový chuťový požitek z kávy. Pít navíc můžeš po celém obvodu, stejně jako když si dopřáváš z oblíbeného hrnku. Na rozdíl od něj ale rCup déle udrží optimální teplotu nápoje.

Na své si přijdou i vyznavači alternativních metod přípravy kávy. Na cestách jim totiž rCup 340 ml perfektně poslouží v kombinaci s Aeropressem.


Pro úplnost mi dovol krátké shrnutí:

9 důvodů, proč rCup rozhodně potřebuješ

  1. Je ze 40 % vyroben z recyklovaných jednorázových kelímků a sám se dá recyklovat.
  2.  Neobsahuje ftaláty a BPA (Bisfenol-A).
  3. Víčko perfektně těsní a dá se otevřít i zavřít jednou rukou.
  4. Pít můžeš po celém obvodu, smyslový vjem (chuť i vůně nápoje) je mnohem lepší.
  5. Pohár nepálí a udržuje nápoj déle teplý nebo studený (u kávy cca hodinu).
  6. Optimální na cesty, zvláště v kombinaci s Aeropressem.
  7. Dá se hodit do myčky.
  8. Neprodukuješ zbytečný odpad a svým zodpovědným chováním můžeš inspirovat ostatní.
  9. Prodává se i v mých oblíbených barvách. 🙂
rCup v modré barvě

Šetři přírodu i svou peněženku

Když budeš o svůj rCup pečovat a nenecháš ho nevymytý plesnivět na dně báglu, vydrží ti nejméně 10 let. Nejenže během této doby nebudeš produkovat víc odpadu než je nutné, ale navíc si z některých podniků odneseš levnější kafe. V mém ostravském kafekrámku kupříkladu dostaneš každou 10. kávu zdarma. Tak se stav.