Vyzkoušej alternativní metody přípravy kávy

V kavárnách hraje prim espresso. S nástupem třetí kávové vlny tam ale stále častěji můžeš potkat i filtrovanou kávu připravenou alternativními metodami. Ty jsou technologicky jednodušší, a proto taky ideální na doma. Filtrování kávy je disciplínou, kterou při troše snahy zvládne každý. Zároveň ale domácím i profesionálním baristům dává prostor pro experimentování. Hraním si s hrubostí mletí, teplotou vody, filtrem, či délkou přípravy totiž dostaneš z jedné várky zrn hned několik různých nápojů.

Příprava Hario V60
Příprava Hario V60

Než se do toho pustíš

Na úvod ti v krátkosti představím alespoň základní pravidla, která se vyplatí dodržovat:

Voda – nejvíce se hodí filtrovaná, doporučuje se teplota 91–95 °C.
Filtr – nepříjemných pachových a chuťových stop papírového filtru se zbav jeho propláchnutím horkou vodou.
Mletí – hrubost mletí přizpůsob gramáži a samotné metodě přípravy kávy.
Váha – umletou kávu i výsledný nápoj nezapomeň vážit, správné poměry bývají uvedeny v receptech.
Blooming – aktivuj kávu tím, že ji zaleješ malým množstvím horké vody.
Měření času – dlouho louhovaná káva bude hořká, krátce louhovaná zas vodová a kyselá, čas extrakce nepodceň.
Čistota – pečuj o své baristické nádobíčko, udržuj jej čisté a suché, jen tak se vyhneš nežádoucím zápachům, třeba zatuchlosti.

Alternativní metody můžeme rozdělit do dvou kategorií – louhované ve vodě (full immersion) a překapávané přes filtr (pour over).

Full immersion

Veškerá káva je v průběhu celé extrakce v kontaktu s veškerou vodou. Výsledkem je chuťově plný nápoj s občasným sedimentem.

French press – Konvička s kovovým filtrem je jedním z nejrozšířenějších nástrojů pro přípravu kávy u nás. Ve French pressu jednoduše docílíš silné kávy výrazné chuti. Některé kávy (například tmavšího pražení) v něm vyniknou více než při jiných způsobech přípravy. Používá se káva hrubosti jemných krystalů, přičemž by doba extrakce neměla přesáhnout 4 minuty. Po stlačení pístu je nutné nápoj ihned slít.

Chytráček / Clever dripper
Chytráček / Clever dripper

Clever dripper – Vynález z Taiwanu Češi překřtili na Chytráčka. Vypadá trochu jako V60, ale principiálně odpovídá French pressu. Káva z něj je však čistší. Funguje jednoduše. Středně hrubě mletou kávu zaleješ v Chytráčku s propláchnutým papírovým filtrem a po uplynutí doby extrakce nádobu umístíš na šálek nebo konvičku, čímž se automaticky otevře patentovaný ventil v dolní části trychtýře. Výsledný šálek se vyznačuje silným tělem a vyvážeností všech chutí. Příprava netrvá déle než 3 minuty.

Aeropress – Geniální vynález Alana Adlera z roku 2005 dobyl svět. Káva z Aeropressu je tlačena vzduchem přes malý papírový filtr. Základní varianty přípravy kávy v Aeropressu jsou dvě – klasická nebo obrácená a v podstatě na nich není co zkazit. Pokud chcete získat nápoj blízký espressu, poohlédněte se po speciálním tlakovém ventilu s kovovým filtrem, Fellow Prismo. Výsledkem bude hutnější, olejnatější šálek. Aeropress je skvělý pro cestovatele.

Aeropress
Aeropress

Vacuum pot – Šperkem každého brew baru je Vacuum pot. Jeho vzhled může vyvolat vzpomínky na hodiny chemie. Že nebyly zrovna oblíbené? Nevadí, tahle varianta tě bude bavit. Dvě spojené skleněné nádoby s filtrem využívají základního fyzikálního pravidla o rozpínavosti plynů. Zahřátá voda stoupá vzhůru do horní baňky, kde se smísí s namletou kávou a po ukončení extrakce je podtlakem hnána přes filtr z papíru, bavlny nebo kovu zpět do spodní nádoby. Výsledkem je čistá a delikátní káva a spousty užaslých výrazů v tvářích přihlížejících.


Pour over

Káva se ručně zalévá horkou vodou a vylouhovaný nápoj díky gravitaci překapává dolů přes filtr. Výsledkem je čistá káva s jemným tělem bez sedimentů.

Hario V60
Hario V60

V60 – JaponskýHario V60 vypadá jako hrneček tvarovaný podle písmene V s přesným 60° sklonem stěn. Vyrábí se ve třech velikostech (01–03) a z různých materiálů (plast, sklo, keramika, porcelán). Vnitřní strana trychtýře je vybavena filtračními drážkami, které napomáhají rovnoměrnému louhování. Jednorázové papírové filtry jsou ze všech filtrů nejtenčí a nejhladší. Díky tomu propustí více olejů a ovocných tónů a výsledný šálek bude výrazný a hutný.

Kalita – Tuto jednoduchou metodu, která se do širšího povědomí dostala až v roce 2012, ocení především začátečníci. Kalita má ploché dno se třemi otvory a používá se s vlnkovatými papírovými filtry, které nahrazují filtrační drážky. Díky širokému prostoru pro rozprostření kávy probíhá louhování rovnoměrněji. Metoda částečně „odpustí“ nepřesné nastavení mlýnku nebo neopatrné zalévání.

Chemex
Chemex

Chemex – Stylový překapávač a dekantér v jednom, to je Chemex. Jeho hrubé papírové filtry je třeba pořádně proplachovat. Pak přímo přiléhají na hladké sklo nádoby. Voda prochází kávou pomaleji a výsledná chuť více závisí na precizním zalévání, správné hrubosti mletí a poměru vody a kávy. Na oplátku dokáže do šálku přenést i ty nejjemnější chuťové tóny. Do Chemexu se hodí například kávy zpracované mokrou metodou, nejlépe s citrusovými tóny, například z Keni či Etiopie.

Tip: Chceš se o jednotlivých metodách dozvědět víc? Použij štítky (neboli tags), které najdeš níže. Po jejich rozkliknutí se ti zobrazí všechny články a recepty k danému tématu.